Přišlo jaro a s ním i letní čas
V noci ze soboty 26. na neděli 27. března se ručičky posunou o hodinu dopředu. Tato změna vždy vyvolala bouřlivé debaty, ale jaký je rozdíl mezi letním a zimním časem?
První byla zavedena zákonem v Itálii 3. června 1916 s cílem optimalizovat hodiny přirozeného světla s následnými úsporami z hlediska ekonomiky a znečištění. Druhý je naopak astronomicky stanoven průchodem slunce místním poledníkem.
V neděli si tedy pospíme o hodinu méně, nicméně na tuto drobnou nepříjemnost brzy zapomeneme, obrátíme-li svou pozornost na četné kladné stránky pasáže. Navzdory tomuto předpokladu tělo a mysl podstoupí otřes a nevyhnutelně potřebují období adaptace. Odborníci z Guidapsicologi.it sestavili řadu tipů, jak využít tento okamžik na maximum a vyhnout se možnému a ne zjevnému psychofyzickému vyčerpání.
Letní čas a cirkadiánní rytmus
Letní čas a cirkadiánní rytmus spolu úzce souvisí. Ten trvající dvacet čtyři hodin (termín pochází z latinského „circa diem“ nebo „kolem dne“) označuje fyzické cyklické variace, které ovlivňují biologické aktivity organismu každý den. Od krevního tlaku přes srdeční frekvenci až po rytmus spánku a bdění a tělesnou teplotu. Nezapomeňme tedy na trávení, pocit hladu a vyplavování některých hormonů.
Krevní tlak, hodnoty v 60 letech
Jak si dobře umíte představit, existuje vztah mezi cirkadiánním rytmem a střídáním světla a tmy. Světlo reguluje takzvané „hodinové geny“, které jsou zase schopny hospodařit s množstvím bílkovin, které se hromadí v těle a jsou zodpovědné za bdění, pozornost a ospalost.
A konečně, klíčovým prvkem cirkadiánního rytmu je epifýza, žláza umístěná na spodině lebky, která produkuje melatonin, jehož sekrece je spojena se světlem. Tma stimuluje jeho uvolňování, naopak světelné podněty jeho tvorbu brzdí.
Příchod letního času tedy ovlivňuje životní funkce těla i samotné biologické hodiny, které se mění podle časového pásma. Pokud se časové pásmo posune o jednu hodinu, biologické hodiny poběží dál podle předchozího času. Například v 7 ráno bude mít energii 6 hod. Je potřeba adaptační období několik dní, zhruba pět až sedm.
Letní čas: Je zvýšení množství světla vždy dobré pro vaši náladu?
Spojení mezi cirkadiánním rytmem a energií je velmi evidentní. Za normálních podmínek jsou energetické hodnoty vysoké mezi 10:00 a 13:00. Od 14 do 17 hodin dochází k poklesu často doprovázenému ospalostí a následuje nový krátkodobý vrchol, protože se západem slunce začíná narůstat množství melatoninu.
Nejnižší úroveň je mezi 3 a 7. Jak již bylo řečeno, jednou z výhod letního času je nárůst světla, ale může být i toto pro tělo vyčerpávající? Světlo jako skvělý zdroj energie ovlivňuje náladu, takže je citlivější. Jeho pokles naopak stimuluje stav relaxace. Oba stavy, napětí i relaxace, jsou důležité pro duševní i fyzické zdraví.
- Například delší období nečinnosti může vést k depresi. Naopak nadměrný stres může vést k úzkosti a panice. Několik studií o vlivu denního světla však ukazuje, že u většiny lidí je zvýšené světlo zdrojem dobré nálady.
- Existují však lidé s variantou genu CRY1, která brání uvolňování melatoninu do 2 nebo 3 ráno. Jsou proto nuceni spát, když jsou jejich energetické hladiny stále vysoké, a probouzet se, když jsou tyto hladiny nízké.