Jak co nejlépe využít letní čas

0
Rate this post

Letní čas se může ukázat jako spojenec pohody, pokud se z přemíry energie nepropadnete do víru psychofyzického vyčerpání.

Tomu se lze vyhnout dodržováním několika jednoduchých, ale účinných tipů

Pobyt na slunci: svědomitý pobyt podporuje syntézu vitaminu D, který mimo jiné reguluje enzym, který přeměňuje tryptofan na serotonin, hormon dobré nálady;
chodit do posilovny: s nárůstem denního světla je snazší překonat lenost a najít potřebný sprint pro fyzickou aktivitu;

  • Tomu se lze vyhnout dodržováním několika jednoduchých, ale účinných tipůvěnovat čas: hodina světla navíc znamená umět dát ten správný prostor svým vášním nebo dokonce jen na chvíli zapomenout na každodenní šílenství;
  • úspora: přijetí letního času má pozitivní vliv na náklady na elektřinu a plyn, což vám umožňuje ušetřit. Velké plus, když vezmete v úvahu časy.

Práce je základní součástí života každého z nás. Nepochybně proto, že plní primární funkci, protože nám poskytuje zdroje k uspokojení našich potřeb. Ale to není vše. Práce má velmi důležitou společenskou funkci, protože nám pomáhá cítit se aktivní součástí komunity a umožňuje nám ztotožnit se s tím, co děláme, a cítit se spokojeně.

V mnoha případech se tak ale neděje.

Částečně kvůli prekérní situaci, která vás nutí přijmout jakoukoli práci za jakýchkoli smluvních a ekonomických podmínek; částečně proto, že každý z nás má sny, vášně a dovednosti, ale ne vždy je možné najít práci, která nám umožní je maximálně využít, abychom se cítili naplnění a spokojení. Nacházíme se zde s velkým množstvím případů syndromu vyhoření, stresu, depresí, úzkostí souvisejících s pracovním prostředím.

Co je vyhoření

Vyhoření, známé také jako nervové zhroucení související s prací nebo stres související s prací, má svůj původ právě v pracovním prostředí a v tlaku vyvíjeném systémem, vždy při hledání lepšího výkonu, obtížnějších cílů a rozšířené nejistoty.

Podle odborníků z Guidapsicologi.it, s nimiž jsme toto téma řešili, se důsledky tohoto stavu neustálého tlaku, dovedeného do extrémů, shodují s tím, čemu se říká syndrom vyhoření: únava a chronická slabost (fyzická i duševní), potíže s koncentrací a neschopnost relaxovat, problémy s nespavostí, nervozita, neschopnost prožívat potěšení a pozitivní emoce, celkové bolesti (bolesti hlavy a gastrointestinální poruchy).

V roce 2019 byl syndrom vyhoření uznán jako „syndrom“ a jako takový je uveden v 11. revizi Mezinárodní klasifikace nemocí (ICD), globálního referenčního textu pro všechny nemoci a zdravotní stavy.

Co je vyhořeníVyhoření, příčiny

Stále více lidí se potýká s psychickými poruchami, jako je úzkost, stres, deprese způsobené pracovním prostředím. Někde je příčinou přehnaně náročný šéf, jinde nedostatek komunikace, špatná podpora kolegů, nedefinovaná role ve firmě, neschopnost udělat kariéru, komplikované mezilidské vztahy.

Ale také tísnivé směny a nepříliš respektující soukromý život pracovníka, namáhavé pracovní podmínky, prostředí se špatným osvětlením, malá výměna vzduchu, nedodržování hygienických norem. Všechny tyto faktory mohou přispívat k vytváření situací psychické tísně, které by neměly být podceňovány.