Pokud se fyzická aktivita provádí mezi jídly

0
Rate this post

Před zahájením fyzické aktivity si změřte hladinu cukru v krvi, zvláště pokud není plánovaná (a nesnížili jste si dávku inzulinu v předchozím jídle).

Zejména

1. Zejménahladina cukru v krvi <70: vezměte si cukr, počkejte 1 hodinu a znovu změřte hladinu cukru v krvi
2. glykémie mezi 70-100: přijímejte různé množství cukrů podle druhu zátěže (15 g lehké, 25 g střední)
3. glykémie mezi 100-180: přijímejte různé množství cukrů podle druhu zátěže, kterou budete cvičit (bez přídavku při lehké, 15 g při střední, 25 g při intenzivním)
4. hladina cukru v krvi nad 180: neužívejte žádné doplňky stravy
5. vyhněte se cvičení, pokud je hladina cukru v krvi vyšší než 250 mg/dl a je přítomna ketóza
6. Pozor, pokud jsou hladiny > 300 a není přítomna ketóza: nevyvíjejte žádnou fyzickou námahu, aplikujte 2-3 jednotky rychlého inzulinu a po hodině znovu změřte hladinu cukru v krvi.

2) KONTROLA GLYKEMIE BĚHEM CVIČENÍ

a) Naučte se glykemickou odezvu na různá cvičení, abyste zjistili, zda budou v následujících trénincích nutné změny v příjmu inzulínu nebo potravy.
Pamatujte, že velmi intenzivní fyzická aktivita může také způsobit nadměrnou produkci glukózy v játrech, pod podnětem adrenalinu, což způsobí hyperglykémii.
b) Potraviny bohaté na sacharidy by měly být snadno dostupné během a po cvičení.
c) korekce hypoglykémie by měla být provedena konzumací svačin obsahujících jednoduché cukry, nejlépe ve vodném roztoku (např.: ovocné šťávy, voda se 3 sáčky cukru nebo cola).
Prevenci je naopak nutné dělat komplexními sacharidy (např. krekry, sušenky: 25-30 g za hodinu aktivity), které zajistí déle trvající příjem cukru.

Pro běžkaře může být užitečné užívat doplňky s obsahem maltodextrinu (prášky obsahující „středně“ vstřebatelné cukry) v 5-8% roztoku, které zajistí pomalý a stálý přísun cukrů úměrně jejich konzumaci.

KONTROLA GLUKÓZY PO CVIČENÍ

a) Hodinu po skončení sportovní aktivity si zkontrolujte hladinu cukru v krvi, zvláště pokud jste špatně trénovaní a snažte se večer nebo odpoledne, abyste se vyhnuli pozdní hypoglykémii. Pokud je námaha intenzivní a dlouhodobá, je vhodné měřit glykémii i v noci.
b) často je nutné snížit bolus následujícího jídla asi o 25 %, aby se zabránilo hypoglykémii.

KONTROLA GLUKÓZY PO CVIČENÍMIKROINFUSÉR A FYZICKÉ CVIČENÍ

Pro osobu s diabetem 1. typu, která je léčena pumpou, musí získat trochu jiné znalosti.
Pro aktivitu rovnou nebo delší než 30 minut je nutné změnit dávkování inzulínu:
a) Bazální

• Před: hodinu před fyzickou aktivitou snižte o 30 %, zvláště pokud je středně intenzivní a trvá déle než 30 minut.
• Během: snížení z 20 na 50 % (závisí to hodně na aktuální výchozí hodnotě: je-li velmi nízká, např. 0,4–0,5 IU za hodinu, doporučuje se maximální snížení o 25 %).
• Po: snížení o 20 % po dobu až 12 hodin.
• Pokud necvičíte, snížení základní linie by mělo být o něco větší.
b) Bolusy
• Rozdíly hodně závisí na denní době, ve které se fyzická aktivita vykonává; zejména pokud se provádí v hodinách po jídle, je vhodné cvičit jej o 2-4 hodiny později
• v tomto případě je nutné snížit bolus jídla před fyzickou aktivitou o 25-75%, také v závislosti na délce a intenzitě cvičení; pro intenzivní a dlouhotrvající úsilí (maraton) také snižte bolus dalšího jídla o 25-50%.