Význam fyzické aktivity pro odstranění nadváhy a tuku.

0
Rate this post

Nadváha, obezita a zdravotní rizika.

  • Význam fyzické aktivity pro odstranění nadváhy a tuku.
  • Jak přistupovat k fyzické aktivitě
  • Fyzická aktivita ke spalování tuků
  • Jak a kolik fyzické aktivity dělat
  • Pomozte lépe zhubnout
  • Všechna pravidla, která je třeba mít na paměti

I u nás se šíří nadváha a obezita. Přestože s přibíráním může souviset několik faktorů, nejčastějšími příčinami jsou nadměrná výživa a sedavý způsob života. Lidé, kteří netrpí konkrétními nemocemi, mohou zhubnout tím, že začnou s fyzickou aktivitou a přijmou o něco méně kalorií, než zkonzumují.

Ke správnému hubnutí je však důležité jak znát zásady správné výživy, tak cvičit správným způsobem pohybovou aktivitu, dodržovat některá velmi důležitá pravidla.

Nadváha, obezita a zdravotní rizika.

Obezita a nadváha zvyšují riziko nákazy i vážnými nemocemi. Díky mnoha negativním zdravotním faktorům, které obezitu doprovázejí, je považována za jednu z nejdůležitějších nemocí západní společnosti.

Jak v mládí, tak v dospělosti (a ještě více s postupujícím věkem), jak u žen, tak u mužů, je obezita spojena s kardiovaskulárními chorobami (jako je srdeční infarkt, mrtvice a hypertenze), cukrovkou 2. typu, onemocněním jater, metabolickým syndromem, stejně jako oslabující problémy, jako je osteoartritida, dna, plicní onemocnění atd., až po rakovinu tlustého střeva, prsu, žlučníku a endometria.

Nadváha, obezita a zdravotní rizika.Pokud chcete zjistit, zda trpíte obezitou nebo nadváhou, můžete si sami spočítat svůj Body Mass Index nebo BMI (Body Mass Index), což vám umožní orientační definici vaší tělesné hmotnosti. BMI se vypočítá takto:

  • Hmotnost (v kg): výška (vm): výška (vm) = BMI
  • Například žena, která váží 75 kg a je vysoká 1,68, má BMI rovné:
  • 75: 1,68: 1,68 = BMI 26,58
  • BMI mezi 25 a 29,9 ukazuje na nadváhu, jeden mezi 30 a 40 (nebo více) ukazuje na obezitu (stupeň I, II nebo III).

U jedinců s nadváhou nebo obezitou je často pozorován nadměrný obvod pasu

Obvod břicha by zpravidla neměl přesáhnout 88 cm u žen a 102 cm u mužů. Nadměrný pas ukazuje na viscerální obezitu (tuk umístěný mezi vnitřními orgány a trupem), což dále zvyšuje kardiovaskulární a zánětlivé riziko. Nadváhu a obezitu musí léčit specializovaní lékaři se specifickými terapiemi od nízkokalorické diety až po medikamentózní a rehabilitační terapie.

V každém případě a na každé úrovni je fyzická aktivita vždy základní součástí procesu hubnutí.

Lidé často drží dietu, někdy dokonce velmi omezující (nadměrně nízkokalorickou), protože věří, že málo jíst a hladovět je jediným řešením, jak zhubnout. Nic nemůže být chybnější. Chcete-li zhubnout, musíte jíst a pohybovat se správným způsobem.

U jedinců s nadváhou nebo obezitou je často pozorován nadměrný obvod pasuSubjekty s nadváhou nebo obezitou, které skutečně chtějí zhubnout a získat zdraví, musí nutně jednat na 2 frontách: ve výživě a fyzické aktivitě, a to jak adekvátní, tak personalizované.

Abychom pochopili, co se stane, když zhubnete pomocí příliš restriktivní diety, potřebujeme vědět, kolik „kilo“ váhy stojí z hlediska energie. Tento údaj je velmi variabilní, protože závisí na tom, co tvoří toto „kilo“.

Kilogram čisté tukové hmoty má energetickou hodnotu 9000 kalorií (kcal). Zhubnout 1 kg čisté tukové hmoty je však obtížné: tělo se snaží tuk co nejvíce ukládat, protože ho považuje za energetickou rezervu. „Spalování“ tuků je možné pouze v případě, že přijmete střídmou nízkokalorickou dietu doprovázenou dobrou úrovní fyzického cvičení.