Pro přípravu správného cvičebního plánu je nejprve třeba vzít v úvahu věk subjektu

0
Rate this post

Cvičení jako předpis

Publikováno ve výživě

 • Dr. Alessandro Lombardi – sportovní lékař – odborník na výživu
 • Dr. Annalisa Olivotti – bioložka, specializující se na obecnou patologii

Od roku 2005 na základnu „MOJE PIRAMIDY“ (nové potravinové pyramidy) umisťují vědci o potravinách fyzické cvičení. Média pokračují ve své kampani denně, aby nabádali lidi všech věkových kategorií k přiměřené fyzické aktivitě a zdůrazňovali důležitost toho, že tato, v kombinaci se správnou výživou, jsou základními nástroji pro vedení života ve stavu pohody.

Cvičení jako předpisSedavý způsob života a hypokineze jsou rizikovými faktory mnoha onemocnění, zejména kardiovaskulárních, které v západních zemích představují hlavní příčinu úmrtí. Všichni mluví, píší, doporučují fyzickou aktivitu, ale nikdo nenavrhuje předpisová schémata.

Pohybová aktivita musí být předepsána na základě fyzického a patologického stavu subjektu; musíte přijít s personalizovaným receptem. Personalizované indikace jsou často obtížné, ale nelze zapomenout na některá obecná doporučení, která musí řešit správnou fyzickou aktivitu.

Při nastínění některých pojmů vám připomínáme, že fyzické cvičení se dělí na

 • Aerobní – využití energie pocházející z metabolismu s přítomností kyslíku v přítomnosti
 • Anaerobní – využití energie získané z metabolismu bez kyslíku.

Anaerobní metabolismus lze dále rozdělit na:

 1. Lactacid (s tvorbou kyseliny mléčné), pokud cvičení přesahuje jednu minutu
 2. Kyselina alaktická (bez tvorby kyseliny mléčné), pokud cvičení trvá méně než minutu

Zvažme tedy aerobní aktivity: chůze, běh nebo jízda na kole. Tyto činnosti využívají ATP jako energii, vyplývající z metabolismu tuků, bílkovin, cukrů. Za přítomnosti kyslíku dokážeme „spálit“ vše, fyzička těchto sportovců nepotřebuje velké zásoby energie; ve skutečnosti má běžec, maratonec, cyklista lehkou postavu s malým množstvím svalů.

Při nastínění některých pojmů vám připomínáme, že fyzické cvičení se dělí naMísto toho uvažujme anaerobní aktivitu, jak laktacidu, tak alaktacid: sprinteři, nadhazovači, vzpěrači. Ty využívají energii, která pochází ze zásob svalového glykogenu nebo z usazenin fosfokreatinu, takoví sportovci budou potřebovat hodně svalového rozvoje.

Připomínáme, že i přes průběžné klasifikace v medicíně neexistuje nic absolutního a ani v tomto případě neexistuje čistě aerobní sport, což se projevuje tím, že například běžec, který chce překonat soupeře, zvyšuje úsilí a v v tomto případě se z aerobní aktivity stává anaerobní.

Při předepisování fyzického cvičení musíme mít na paměti řadu faktorů

 • Stáří
 • Psycho-fyzické stavy
 • Podmínky zátěžového tréninku
 • Metabolické stavy (diabetes, dyslipidémie, hyperurikémie)
 • Stavy srdce a krevního tlaku
 • Respirační stavy
 • Hmotnost
 • Jakékoli společné úpravy

Fyzické cvičení musí mít tréninkový účel, takže musí být naprogramováno s postupnými přírůstky, odlišnými pro každý předmět na základě jejich podmínek mladý člověk musí vykonávat aktivity s minimálně třemi tréninky týdně, může vykonávat jakoukoli disciplínu, podstoupí-li přezkoušení zdatnosti, i když to zákon nevyžaduje;

Dospělý musí vědět, že pokud se rozhodne pro aerobní aktivitu (chůze, běh, jízda na kole), musí to být prováděno denně, aby měl tréninkový efekt a ve spojení se správnou stravou k dosažení úbytku hmotnosti a normalizace hyperglykémie nebo dyslipidémie.

Ke zvýšení metabolismu dochází pouze v období fyzické aktivity až o několik hodin později.

Pro ty, kteří se rozhodnou provozovat anaerobní nebo smíšenou aktivitu (gymnastika volného těla s přirozenými váhami, plavání, vzpírání), mějte na paměti, že rozvoj svalů vede ke zvýšení bazálního metabolismu a tento typ aktivity bude mít trénink efekt i při třech týdenních trénincích.