Fourth call for project proposals launched

0
Rate this post

Další výzva k podávání žádostí v programu „Moje elektřina“.

Začal druhý nábor v rámci programu „Můj aktuální“. Díky další dotaci 600 milionů PLN na domácí fotovoltaické (FV) instalace bude vytvořena kapacita 700 MW. Novinkou v programu je webová stránka mojprad.gov.pl, kde si můžete zkontrolovat stav své žádosti.

  1. „Prosumerská solární farma zažívá skutečný boom díky programu „Moje elektřina“, ve kterém máme stále k dispozici téměř 90 % miliard z rozpočtu.
  2. Tyto peníze umožní spolufinancování až do výše 200 tisíc. instalací, které dokážou vyrobit cca 1 TWh zelené energie a instalovaný výkon dosáhne 1,2 GW,“ oznámil ministr pro klima Michał Kurtyka.

Druhá výzva k podávání žádostí o spolufinancování fyzických osob na fotovoltaické mikroinstalace potrvá do 18. prosince 2020.

Pravidla programu se nemění. Žádat můžete o dotace až do výše 50 procent. způsobilé náklady, nejvýše však 5 000 PLN PLN na jeden projekt, tedy nákup a instalaci FVE od 2 do 10 kW. Spolufinancování lze kombinovat s tepelnou modernizační úlevou, pokud se náklady předložené k vyúčtování sníží o přijatou dotaci.

Tentokrát na žadatele čeká speciální

„Přehledné rozhraní webu umožňuje intuitivně najít základní informace o programu „Moje elektřina“. Najdeme tam mimo jiné návod, jak podávat přihlášky – v elektronické i papírové verzi – a odpovědi na často kladené otázky. Myslím, že naši příjemci ocení i vyhledávač stavu podaných žádostí,“ zdůraznil Piotr Woźny, prezident Národního fondu ochrany životního prostředí a vodního hospodářství.

„Na úvodní stránku jsme navíc zařadili počítadla, která mimo jiné zobrazují počet poskytnutých dotací a celkový výkon FV instalací v kW na území jednotlivých provincií a hodnota snížených emisí CO2 do ovzduší,“ dodal prezident Národního fondu ochrany životního prostředí a vodního hospodářství.

První nábor pod „Můj proud“ dopadl velmi úspěšně. Žádosti byly přijímány od 30. srpna do 20. prosince 2019. NFOŚiGW spolufinancovalo přes 27 tis. FV instalace. Na tento účel bylo vynaloženo téměř 132 milionů PLN a instalovaná FV kapacita je 152 MW. Získané snížení CO2 je cca 122 tis. tun/rok.

Tentokrát na žadatele čeká speciální„Oblíbenost a úspěch My Current spočívá v jeho jednoduchosti a rychlých postupech. Jedním z usnadnění je možnost podat žádost o dotaci prostřednictvím instalatérů FVE, kteří mají podepsanou smlouvu o spolupráci s Národním fondem ochrany životního prostředí a vodního hospodářství,“ připomněl šéf ministerstva klimatu Michał Kurtyka.

„Firem z fotovoltaického průmyslu je již 49 a seznam se postupně rozšiřuje, jak se vyřizují další smlouvy,“ dodal prezident Národního fondu ochrany životního prostředí a vodního hospodářství Piotr Woźny.

„Moje elektřina“ je jedním z největších programů financování fotovoltaických mikroinstalací v Evropě pro jednotlivce, kteří vyrábějí elektřinu pro své vlastní potřeby. Podmínkou využití programu je komplexní dohoda upravující problematiku zavádění elektřiny z vyrobených mikrozařízení do sítě.

Národní fond ochrany životního prostředí a vodního hospodářství umožnil podpořit všechny instalace dokončené po 23. červenci letošního roku. (a ne po vyhlášení soutěže). Od 21. října lze žádosti – kromě papírové formy – podávat také online přes portál gov.pl (stačí mít důvěryhodný profil, např. účet v elektronickém bankovnictví nebo e-proof). Dalším usnadněním je podávání žádostí prostřednictvím instalátorů FV.

Program přispěje k plnění mezinárodních závazků Polska v oblasti rozvoje obnovitelných zdrojů energie, zlepšení kvality ovzduší zejména ve špatně urbanizovaných oblastech a zvýšení energetické bezpečnosti.