Suplementy na regenerację po intensywny treningu.

0
Rate this post

Regenerační doplňky, jak už název napovídá, pomáhají tělu zotavit se z intenzivního cvičení. Každý trénink s sebou přináší výhody i nějakou újmu pro tělo. Z tohoto důvodu je tak důležitá potréninková rekonstrukce, kterou lze podpořit například vhodnou suplementací.

Obsah:

  • Vliv tréninku na organismus – potréninková regenerace
  • Svalová regenerace po tréninku – suplementy
  • Doplňky pro regeneraci – co je dobré si zapamatovat?

Vliv tréninku na organismus – potréninková regenerace

Fyzická námaha je spojena se zvýšenou spotřebou energie tělem. Nejvíce pak pracují kosterní svaly, oběhový a dýchací systém. V závislosti na intenzitě tréninku je spotřeba energetických substrátů (např. glukózy) různá – nejvyšší lze pozorovat při tréninku s intenzitou nad 60 – 70 % maximální zátěže (VO2max). Mírně nižší intenzita tréninku (nebo delší tréninkové dávky) jsou spojeny s větším podílem změn kyslíku (např. při spalování tuků).

Vzhledem k vysoké spotřebě tělesných zásob je velmi důležitá správně zvolená strava, která ovlivní regeneraci energetických zásob např. resyntézou glykogenu a rekonstrukcí svalů. Potréninková regenerace hraje nejdůležitější roli při intenzivních tréninkových přípravách, například před závody nebo u lidí, kteří sportují každý den nebo i několikrát denně, bez ohledu na typ prováděného tréninku.

Strava je hlavním faktorem ovlivňujícím potréninkovou regeneraci. V tomto případě je zvláštní pozornost věnována sacharidům. V závislosti na počtu tréninků, jejich intenzitě a parametrech cvičící osoby by mělo být správně upraveno rozložení sacharidových jídel v průběhu dne.

Někdy sportovec během tréninku bere sacharidové doplňky ve formě živin. Za stanovení vhodného způsobu předtréninkové výživy je samozřejmě zodpovědný dietolog. Kromě sacharidů je také důležité přijímat správné množství bílkovin a tuků. Intenzivní trénink vyžaduje, aby sportovec používal regenerační doplňky, které mohou zlepšit potréninkovou regeneraci. Které doplňky na regeneraci svalů budou nejlepší volbou?

Svalová regenerace po tréninku – suplementy

Svalové doplňky jim pomáhají zotavit se v několika ohledech. Umožňují resyntézu energetických zásob, které by měly být před další tréninkovou jednotkou na nejvyšší možné úrovni. Přímý vliv mají také na unavené svaly a celé tělo sportovce. Po cvičení se také vyplatí zregenerovat nervový systém, který se při intenzivním tréninku docela dobře dostává do kosti.

Svalová regenerace po tréninku - suplementyNíže naleznete seznam několika vybraných typů doplňků, které sportovci užívají po tréninku.

1. Sacharidové, proteinové a sacharidovo-proteinové doplňky

Jsou navrženy tak, aby doplňovaly makroživiny rychlým a snadným způsobem. Mohou být použity během cvičení (např. sacharidové doplňky) a před a po tréninku. Jejich výhodou je, že jsou koncentrovaným zdrojem energie a potřebných ingrediencí, které v případě intenzivně trénujících sportovců může být obtížné zajistit tradiční stravou.

2. Doplňky obsahující vitamíny, minerály

Při intenzivním tréninku je také nutné doplňovat vitamíny (např. vitamín B6) a minerály. V tomto případě jsou velmi důležité elektrolyty, např. hořčík (např. Magnesium-B6 ultra fast / Olimp chela mzb), sodík, draslík a vápník. Odpovídají mj na nervové vedení a svalové křeče – nedostatky mohou mít za následek např. bolestivé křeče nohou. Většinu vitamínů a minerálů lze zajistit správně vyváženou stravou, ale koneckonců po konzultaci s lékařem nebo dietologem můžete zvážit suplementaci. Vyplatí se také zavést izotonické nápoje jako hydrataci a výživu po tréninku.