Innovation

0
Rate this post

Zdravotní nouze spojená s šířením Covid-19 silně změnila naše návyky a donutila nás, navzdory nám samým, strávit většinu dne doma změnou našich návyků ohledně tréninku a výživy.

To vyvolalo fyziologickou potřebu zůstat aktivní i prostřednictvím domácího fyzického cvičení, které, připomeňme, musí být od nynějška vždy doprovázeno správnou výživou. Vždy je třeba mít na paměti, že neexistují žádná obecná pravidla, která by platila pro všechny, a proto bude nutné přizpůsobit jídelníček a druh fyzické aktivity, které se hodláte věnovat.

První otázka, kterou je třeba si položit, je: jaký je můj cíl?

Zhubnout? Zvýšit svalovou hmotu? Definovat moje svaly? Na základě odpovědi bude doporučená dieta a typ tréninku nakalibrován odlišně podle cíle, který hPrvní otázka, kterou je třeba si položit, je: jaký je můj cílodláme sledovat. Ať už je stanovený cíl jakýkoli, výživa je stále základem, od kterého je třeba začít.

Pokud je naším cílem zhubnout, musíme vzít v úvahu, že bez kalorického deficitu není hubnutí: to musí být jasné. Kalorického deficitu, tedy příjmu menšího množství kalorií, než jaké naše tělo využije, lze dosáhnout pouze snížením kalorického příjmu nebo zvýšením energetického výdeje tréninkem.

  • Pokud naopak hodláme stimulovat rozvoj svalové hmoty, pak se musíme postavit do přesně opačné perspektivy.
  • V tomto případě naše tělo potřebuje energetický přebytek k budování svalů, protože kalorický deficit by vedl pouze ke katabolickému procesu a tedy ke zničení svalové hmoty.

Často se stává, že děláme chybu, když považujeme tělocvik a výživu za samostatné oblasti, i když spolu ve skutečnosti úzce souvisí. Ve skutečnosti není neobvyklé rozhodnutí podstoupit velmi intenzivní fyzický trénink zavedením velmi nízkého nebo nedostatečného příjmu kalorií.

No, v takových případech, i přes enormní fyzickou námahu, budou výsledky velmi špatné, protože kalorický deficit zabrání růstu svalů, které naopak vyžadují dostatek živin pro podporu anabolického stimulu. V tomto případě stačí změnit typ stravy a následovat adekvátní trénink, abyste dosáhli vynikajících výsledků v krátké době.

Druhá otázka, kterou si klademe, je: jaký druh tréninku?

Zdravotní nouze, kterou zažíváme, nás donutila zůstat dlouho doma a přinutila nás k sedavému způsobu života, na který mnozí z nás nebyli zvyklí. To vyvolalo v každém z nás potřebu snažit se zůstat navzdory všemu aktivní.

  1. V první řadě je třeba vzít v úvahu, že energetické a makroživinové požadavky se budou lišit v závislosti na typu tréninku, který zvolíme.
  2. Například 30 minut rotopedu nebo rotopedu není srovnatelné se 40 minutami funkčního tréninku.
  3. Pokusme se tedy pochopit, jaké jsou energetické požadavky a makroživiny, které naše tělo potřebuje před a po tréninku.

Druhá otázka, kterou si klademe, je: jaký druh tréninkuPředtréninkové jídlo (tedy před tréninkem) má hlavní funkci umožnit našemu tělu čelit tréninku v optimální kondici. Bude nutné zajistit správné živiny, které mohou podpořit svalovou činnost.